« Powrót do poprzedniej strony

Jak spać i co daje sen

Jak spać i co daje sen?

Udostępnij na Twoich social media:

Tato, tato! Wstawaj, nie śpij tyle. Śpisz w nocy, śpisz po południu. Tato ty ciągle śpisz! Dziwny jesteś. Po co tyle śpisz? Ja tato wstaję raniutko i cały czas latam, biegam. Do szkoły chodzę, w kosza gram. Zjem obiad, odrobię lekcje i dalej nie idę spać. Dopiero, jak już noc przychodzi to mnie Kasia mama do łóżka goni. Tato dlaczego ciągle śpisz? Śpioch z ciebie.

Alex, to ci się tylko wydaje. Nie śpię cały czas. Sen jest super, on daje zdrowie. Tylko pamiętaj to musi być zdrowy sen. Alex zastanów się. Gdy idziesz spać to co ja robię? Tato, no jak to co? Czasem coś tam czytasz i piszesz. Innym razem siedzisz w fotelu i nic nie robisz, a innym razem to naczynia zmywasz. Zauważyłeś Alex, że nie idę jeszcze spać? Chodzę spać trochę później niż ty.
Teraz Alex kolejne pytanie, synu, jak wstajesz to kogo widzisz rano? Kto cię budzi?

No jak to, kto? Ty tato. Ty zawsze rano wstajesz pierwszy w całym domu.

No to cię mam. Alex zdradzę ci tajemnicę. Tajemnicę na zdrowie, na mniej stresu.
Sen, sen i jeszcze raz sen.
Regularnie, o tej samej porze idziesz spać. Bez żadnych wielkich kolacji przed snem. Bez gapienia się w smartfona. Pamiętaj Alex – niebieskie światło ze smartfona powoduje, że twój mózg otrzymuje sygnał – raniutko już, wstajesz. Takie coś powoduje, że masz problem z zaśnięciem. Tak Alex, nie ma grania po nocach.

Tato tato, my nie gramy. To Kacper.

Och Alex. Wracając do tematu, ja śpię średnio po 7-8 godzin w nocy. Wstaję rano wypoczęty i nie jestem, jak ja to mówię ,,przespany” od za długiego spania. Jak za długo śpię to czasem nawet boli mnie głowa. Najzdrowiej jest 7-8 godzin, i regularnie. Warto jeszcze dobrze przed spaniem przewietrzyć sypialnię.

No tak tato, to dlatego zawsze jak idziemy spać mamy zimno w pokoju. Dobrze tato, a dlaczego czasem chodzisz spać w ciągu dnia? Na to nie masz odpowiedzi. Po prostu śpioch jesteś.

Oj Alex, drzemki popołudniowe są bardzo dobre. Super regenerują i zmniejszają stres. Ważne, aby drzemać góra 30 minut. Chodzi o to, aby nie wchodzić w fazę głębokiego snu. I jeszcze jedno, Alex nie trzeba zawsze chodzić na drzemkę. Drzemać powinniśmy wtedy, kiedy nam się chce. Nie zmuszamy się.

Tato tato, ja mam tak na matematyce.

Teraz coś po tatusiowemu ci powiem: sen to zdrowie synu, zdrowy sen.

Tato, tato już rozumiem. To ty śpisz żeby być zdrowym. Żeby być spokojnym. Żeby się nie stresować. Żeby ładować baterie. Tato ale moje baterie tak właściwie się nie wyczerpują. Mi się ciągle nie chce spać. Cześć tato, muszę lecieć. W kosza zaraz gramy.

Alex, przecież przed chwilą wróciłeś z boiska.

Tak, tato to była tylko rozgrzewka. Teraz czas na konkretną grę. Będzie się działo. Pa tato.

Pa, Alex (ja też tak chcę, tyle energii ?).

Artur Dezor

Udostępnij na Twoich social media:
Shopping Cart
Przewiń do góry